عمومی

تفاوت قهوه روبوستا با عربیکا

تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا و ویژگی های قهوه عربیکا و روبوستا یا بهترین ترکیب قهوه عربیکا و روبوستا سوالاتی است که دوستداران قهوه را گیج می کند. برای پاسخ به این سوالات متداول با ما همراه باشید.
قهوه عربیکا
عربیکا علاوه بر اینکه پرفروش ترین قهوه جهان است، 60 درصد از فروش قهوه را به خود اختصاص داده است. درخت قهوه عربیکا گیاهی همیشه سبز از تیره کافه از ارتفاعات اتیوپی است.
محتوای کافئین موجود در قهوه روبوستا 1.5 درصد قهوه روبوستا است که باعث چاق شدن دانه ها و در نتیجه خوش طعم تر می شود. قهوه عربیکا 8 درصد کمتر از قهوه روبوستا آنتی اکسیدان دارد.
قیمت بالایی دارد زیرا رشد آن سخت است و تقاضای آن در بین مردم زیاد است.
قهوه روبوستا
قهوه روبوستا در مرکز و غرب آفریقا یافت می شود و اولین بار در قرن نوزدهم در آفریقا کشف شد. این دانه قهوه از دانه های درخت کافورا تهیه می شود، جالب است بدانید که درخت کافورا تا 10 متر رشد می کند.
قهوه روبوستا به دلیل داشتن کافئین بالا، انتخاب افرادی است که برای هوشیاری و بیدار ماندن از قهوه استفاده می کنند. دانه های روبوستا به دلیل بافت غلیظی که دارند برای تهیه اسپرسو بسیار مناسب در نظر گرفته می شوند.
جالب است بدانید که نام آن از کلمه robusta به معنای قوی گرفته شده است، بنابراین انتظار می رود طعم تلخی داشته باشد. قهوه روبوستا به دلیل مقاومت و تحمل دمای بالا نسبت به قهوه عربیکا راحت‌تر رشد می‌کند و در نتیجه ارزان‌تر است.
در واقع، عربیکا و روبوستا دو نوع مختلف قهوه هستند که از انواع قهوه موجود به دست می آیند. تفاوت بین قهوه عربیکا و روبوستا در طعم کاملاً مشخص است، بنابراین عربیکا ترش است و دانه های روبوستا تلخ هستند، علاوه بر این قهوه عربیکا گرانتر از روبوستا است.


همچنین در پاسخ به این سوال که آیا عربیکا کافئینه تر است یا روبوستا؟ لازم به ذکر است که دانه های قهوه روبوستا حاوی کافئین بیشتری هستند هر بسته قهوه مخلوطی از دو نوع است. به عنوان مثال، قهوه های ترکی، فرانسوی و اسپرسو از مقادیر متفاوتی از قهوه عربیکا و روبوستا تشکیل شده اند.

کدام کشور برای قهوه روبوستا بهتر است؟
تفاوت بین قهوه عربیکا و روبوستا را می توان در کشورهایی که در آن تولید می شود یافت. کشورهای تولید کننده قهوه روبوستا عبارتند از برزیل، ویتنام و اندونزی، اما کدام کشور بهترین قهوه روبوستا را دارد؟
اندونزی یکی از بزرگترین تولیدکنندگان روبوستا است که کشف آنها در قرن هجدهم در اندونزی آغاز شد.
ویتنام دومین کشور تولید کننده روبوستا است و مردم این کشور دانه های قهوه را با استفاده از دستگاه قهوه بومی خود به نام فین دم می کنند.

کدام کشور بهترین قهوه عربیکا را دارد؟
کشورهای کلمبیا، گواتمالا، کاستاریکا، شبه جزیره عربستان و اتیوپی تولیدکنندگان قهوه عربیکا هستند. اما کدام کشور بهترین قهوه عربیکا را دارد؟
کلمبیا: کلمبیا بزرگترین تجارت قهوه را دارد و 15 درصد قهوه جهان را تولید می کند.
گواتمالا: قهوه گواتمالا به دلیل رشد در ارتفاعات یکی از بهترین قهوه های جهان به حساب می آید.
کاستاریکا: قهوه کاستاریکا طعمی کلاسیک با دانه های رشد یافته در خاک آتشفشانی کاستاریکا دارد و صاف و نرم است.
شبه جزیره عربستان: قهوه موکا عربی یکی از معروف ترین قهوه های جهان است که در کوه های یمن در جنوب غربی شبه جزیره عربستان رشد می کند.
اتیوپی: قهوه‌ای که در اتیوپی کشت می‌شود به نام هرار شناخته می‌شود و در مزارع کوچک در ارتفاعات شرقی این کشور کشت می‌شود.
انواع دانه قهوه عربی
انواع دانه های قهوه عبارتند از عربیکا تیپیکا، بورین و بسیاری از ترکیبات این دو.
تیپیکا: تیپیکا یکی از مهم ترین انواع دانه های قهوه عربیکا است که در سرتاسر دنیا کشت می شود و به خاطر طعم شیرین و خالصش معروف است.
بورین: بورین یکی دیگر از انواع عربیکا است که طعم میوه ای و شکلاتی آن دلیل محبوبیت آن است.
همانطور که قبلاً اشاره کردیم، با پیوند زدن تیپیکا و بوران، از گونه های مختلفی ساخته می شود که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. بذرهای پیوندی شامل کاتورا، کاتمور، جکسون، کنت، کانا، جامبر، مارگوگیپ، مارچوا، موکا، پیکارا، هلو و غیره هستند.
ویژگی های قهوه عربیکا و روبوستا
یکی دیگر از تفاوت های قهوه عربیکا و روبوستا در خواص آن است که ویژگی های متفاوت هر کدام یکی را از دیگری متمایز می کند. مزایای قهوه عربیکا و قهوه روبوستا به شرح زیر است:
به طور کلی افرادی که قهوه می نوشند 50 درصد کمتر از سایر افراد در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 هستند.
قهوه برای کبد بسیار مفید است و از سیروز کبدی و سرطان محافظت می کند.
از بیماری های قلبی و سکته جلوگیری می کند و خطر ابتلا به آلزایمر و پارکینسون را 32 تا 65 درصد کاهش می دهد.
تاثیر مثبتی بر سلامتی دارد و طبق مطالعات، زنانی که قهوه می نوشند کمتر از دیگران در معرض افسردگی قرار دارند.
خطر مرگ زودرس را تا 30 درصد کاهش می دهد و به طور کلی با طول عمر ارتباط مستقیم دارد.
به دلیل داشتن کافئین بالا برای چربی سوزی و کاهش وزن موثر است.
بر اساس این مطالعه، مصرف نوشیدنی های کافئین دار که حاوی آنتی اکسیدان هستند در تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است.
بهترین ترکیب قهوه عربیکا و روبوستا
همانطور که قبلا ذکر شد، قهوه های ترکی، فرانسوی، اسپرسو و … ایجاد می شود. از ترکیب قهوه عربیکا و روبوستا در بازار موجود است که نسبت ترکیب آنها با یکدیگر متفاوت است. قهوه های مورد استفاده در کافه ها یا کافی شاپ ها ترکیبی از عربیکا و روبوستا هستند.
بهترین ترکیب قهوه عربیکا و روبوستا:
100% عربیکا. ترش، سبک و کمی تلخ، این نوع قهوه را همه انتخاب نمی کنند، زیرا طعم ترش قهوه باعث تحریک می شود.
90% عربیکا و 10% روبوستا: اسیدیته قهوه زیاد احساس نمی شود و تلخی آن قهوه خورها را آزار نمی دهد. اسیدیته قهوه خوب است و کافئین آن خوب است در کل قهوه سبکی است.
80% عربیکا و 20% روبوستا: قهوه شیرین با تلخی مناسب انتخاب بسیاری است، اما به دلیل کافئین زیاد که منجر به آسیب به دستگاه گوارش و گردش خون می شود، توصیه می شود در مصرف آن صرفه جویی شود.
70% عربیکا و 30% روبوستا: تلخی این نوع قهوه بسیار زیاد است و خوردن آن در صبح زود و نوشیدن زیاد باعث سرگیجه و حالت تهوع می شود.
60 درصد عربیکا و 40 درصد روبوستا: ترکیبی بسیار قوی است، بنابراین توصیه می شود با شیر مخلوط و میل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *